OKULA ÖZEL İSMİN VERİLİŞ SEBEBİ

Okulumuzun binasını Sayın Sırrı Yırcalı Bey yaptırdığından ismi, 10.03.1987 tarih ve 230/6809 sayılı bakanlık onayı ile SIRRI YIRCALI ANADOLU LİSESİ olmuştur.

OKULUMUZUN TARİHÇESİ

Okulumuz 1984 yılında dönemin valisi Sayın Ahmet BAŞSOY'un gayretleriyle şimdiki Zühtü Özkardaşlar Lisesinde Eğitim ve öğretime başladı. Okulu kurmak ve kadrosunu hazırlamak için Balıkesir Ortaokulu Başmuavini Sayın Süleyman SAYAN müdür vekili olarak görevlendirildi. İnşaat halindeki bu binada eğitim ve öğretim sürdüren okulun ilk kadrosunu ilk müdür yardımcısı ve Türkçe öğretmeni olarak Alpaslan AYRAL, İngilizce branşında Merdiye SANCAKLI, Nural YEMİŞCİ, Türker KUYUCUOĞLU oluşturdu.

73 Öğrenciyle eğitim-öğretime başlayan okulumuz, Balıkesir'li hayır sever Sayın Sırrı Yırcalı Beyefendi tarafından yaptırılan asıl binamıza 09 Şubat 1987 tarihinde taşınmıştır.

Bandırma yolu üzerinde, şehir merkezine 8 km. uzaklıkta bulunan okulumuz 26993 m2 alana kurulmuştur.

Okul idaresi ve Okul - Koruma Derneğinin gayretleriyle, sayın velilerin, hayırsever Balıkesir' lilerin maddi ve manevi desteği ile okulumuza gerekli olan her türlü araç ve gerecin temininin yanısıra ihtiyaç duyulan yemekhane binamız 400 kişinin yemek yiyebileceği tam kapasite ile hizmete sunulmuştur.

Öğrenci mevcudunun artmasıyla birlikte devletimizin sağladığı yardım ile 18 derslikli ek binamız da kısa sürede tamamlanmış, eğitim ve öğretime açılmıştır. Ayrıca kapalı spor salonumuz da tamamlanarak hizmete girmiştir.


Okulumuzu Yaptıran Sayın A. Sırrı Yırcalı'ya
tüm SYAL ailesi olarak teşekkür ederiz.
Google
 
internet syal.org